Renowacja kościoła

W listopadzie 2016 roku ksiądz kanonik Zenon Góra złożył w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie projekt pt. ROZTOCZANSKIE DZIEDZICTWO KULTUROWE WSCHODU I ZACHODU. RENOWACJA DAWNEJ CERKWI UNICKIEJ W ŁOSIŃCU, GMINA SUSIEC. Projekt zakładał przebudowę świątyni, ogrodzenia i wykonanie ogrzewania.  Po kilku miesiącach oczekiwania, otrzymaliśmy radosną wiadomość. Nasz projekt przeszedł pozytywnie weryfikację. Otrzymaliśmy dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Jesienią 2017 ruszają prace. W pierwszej kolejności powstanie budynek gospodarczy i ogrzewanie.

12 październik 2017

BUDYNEK GOSPODARCZY

Styczeń 2018

Powstał budynek gospodarczy. Parafianie mogą już korzystać z nowej łazienki

WYPROWADZKA

ROZBIÓRKA OŁTARZA

Rok 2018 będzie trudny dla naszej parafii. Olbrzymie wydatki i mnóstwo pracy.

Zaraz po świętach wielkanicnych pożegnaliśmy nasz stary kościół.  Kolejne spotkanie za kilka miesięcy. Po remoncie. Tymczasem modlimy sie w Kaplicy Bożego Miłosierdzia.

W poniedziałek 9 kwietnia mieszkańcy Łosińca zaledwie w kilka godzin wywieźli i zabezpieczyli wyposazennie kościoła. Został tylko ołtarz główny, ten za kilka dni czeka przeprowadzka do Warszawy. Wróci pięknie odrestaurowany do nowego kościoła. Czekamy na dalsze kroki.

PANELE

Kwiecień.

Przy kościele zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne. Wytwarzamy prąd na potrzeby kościoła. Tymczasem oddajemy go do energetyki. Prąd wykorzystamy przy remoncie, później do oświetlenia, ogrzania i klimatyzacji.

PRZYGOTOWANIA:

maj 1

maj 2

czerwiec 1

czerwiec 2

lipiec 1

sierpień 1

sierpień 2

sierpień 3

wrzesień 1

wrzesień 2

październik 1

luty-marzec 2019

Czekamy na remont.

To niestety nie koniec przygotowań. Całe lato potrwają kolejne prace. W pierwszej kolejności powstaną fundamenty pod zachrystie.  Kolejny etap to scalenie całego kościoła- przygotowanie do podniesienia kościoła. Później powolutku kościół zostanie podniesiony na olbrzymich metalowych prętach. Następnie powstaną nowe fundamenty pod kościół, opuszczanie kościoła i w końcu:

Remont właściwy.

Belka po belce zostaną wymienione zniszczone elementy. Czekamy z niecierpliwością.

Powstają kolejne elementy świątyni.

Demontaż wieży kościelnej

Rok 2019 to kolejne prace przy renowacji naszego kościoła.

Instalacja elektryczna, nagłśnienie, elewacja zewnętrzna,

ogrodzenie. Na swoje miejsce wróciła belka tęczowa, zdemontowana

podczas poprzedniego remontu.