Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2020

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które ma na celu uczczenie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej.

Święto jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu „Wolność i Niezawisłość”. Zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.  Uważał on, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.”

W lutym 2011 r. parlament uchwalił ustawę i w tym samym roku odbyły się pierwsze obchody. Tegoroczne, kilkudniowe uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są organizowane w całym kraju.

Łosiniec 1 marzec 2020 obchody Święta Żołnierzy Wyklętych. Droga krzyżowa z udziałem Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej oddział w Tomaszowie Lubelskim.