PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA

  Jezus powiedział: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który ja dam, jest moje ciało, wydane za życie świata. (J 6, 51).

            Pierwsza Komunia Święta jest wielkim wydarzeniem dla parafii i dla całej rodziny, która przeżywa spotkanie dziecka z Jezusem Eucharystycznym.

          Dnia 29 maja 2022 roku w naszym kościele, uczniowie klas trzecich przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej. Przez cały rok dzieci przygotowywały się do tego ważnego momentu, aby odpowiedzieć na Jezusowe zaproszenie do przyjmowania Go w sakramencie Eucharystii. Dzień wcześniej przed uroczystością miała miejsce pierwsza spowiedź święta, podczas której uczniowie oczyścili swoje serce i przyjęli Jezusowe przebaczenie przez pośrednictwo zasiadających w konfesjonałach kapłanów.

           Rodzice i bliscy powinni towarzyszyć dziecku w tej niepowtarzalnej drodze zgłębiania tajemnicy sakramentu Eucharystii. Jest rzeczą ważną, by rodzice, którzy są pierwszymi katechetami swoich dzieci, mieli w całej pełni świadomość swojej odpowiedzialności  za jak najlepsze ich przygotowanie do tego sakramentu. Temu wszystkiemu mają służyć między innymi katechezy parafialne dla dzieci pierwszokomunijnych. Fundamentem zawsze będzie wspólna niedzielna Msza Święta w kościele.

           Komunia Święta pogłębiła relację dziecka z Bogiem nawiązaną już podczas chrztu świętego. Dlatego pierwsze słowa dziękczynienia dzieci skierowały do Pana Boga. Dziękowały także kapłanom, przez których ręce otrzymały dwa bardzo ważne sakramenty. Nie zabrakło ciepłych i wzruszających podziękowań dla rodziców za dar życia, wychowania i przekazanej wiary i przygotowanie komunijnej uroczystości. Dzieci wyróżniły również tych, którzy wspomagali rodziców w tym ważnym dziele: wychowawców, katechetów, chrzestnych i dziadków. W przeżywanie tej wyjątkowej Liturgii zaangażowani byli wszyscy uczniowie poprzez czytania, śpiew psalmu, modlitwę wiernych, procesję z darami. Na ich twarzach widać było skupienie i radość.