Droga

Nadszedł Adwent a co za tym idzie, zbliżają się święta Bożego Narodzenia.
Słowa: Boże Narodzenie
Dla nas, chrześcijan, powinno być bardzo ważne, bo jak sama nazwa mówi: „Narodził się Bóg”
Ponownie przyjdzie na nasz świat, do naszych serc.
Adwent jest czasem, który nas przygotowuje do tego wydarzenia. Święta należy obchodzić wewnątrz a nie na zewnątrz nas.  Powinniśmy wykorzystać ten czas na nawrócenie. Nawrócenie na właściwą drogę.
Wielu z nas stoi teraz na tak zwanym „rozstaju dróg” mając przed sobą dwie ścieżki.
   Pierwsza z nich została otworzona już w listopadzie, zaraz po Uroczystości Wszystkich Świętych. Pojawiają się hasła, reklamy oraz piosenki świąteczne. Tak wszelkiego rodzaju sprzedawcy chcą przygotować nas do Bożego Narodzenia. Według nich święta to prezenty, bogato zastawiony stół, migoczące światełka, sztuczne choinki w plastikowych ozdobach. Im więcej wydamy pieniędzy, tym będziemy szczęśliwsi. Nie zauważamy nawet że zamieniamy się w postacie biblijne, które oczekując Pana tak naprawdę nie zauważyli że narodził się w stajence, w ubóstwie, w otoczeniu zwierząt.. W ten sposób zamykamy nasze serca jak  ludzie, którzy zamykali drzwi przed Świętą Rodziną.
Tak naprawdę nie zdążymy nawet poczuć tych świąt bo czas nie może stać w miejscu. Przed nami kolejne wydarzenia, nowy rok… karnawał. Następne przygotowania. W tym chorym biegu nikt nie wytrzyma długo.
   Zawsze możemy powrócić na skrzyżowanie i skręcić w drugą drogę. Drogę w której nie zobaczymy tysięcy migoczących światełek. Zobaczymy coś bezcennego. Ten błysk w oku!
Szczery uśmiech dziecka podczas rodzinnego ubierania choinki. Radość przy wspólnym pieczeniu, gotowaniu, czy nawet sprzątaniu. W domu aż unosi się zapach świąt. Oczekujemy z niecierpliwością momentu jak wszyscy usiądziemy przy jednym stole i przywitamy Dzieciątko Jezus, niczym pasterze, królowie czy aniołowie. Przyjmiemy Go ciepło, wśród bliskich.
Wspólna modlitwa, małe gesty, uśmiech, rozmowa między dziadkami, rodzicami, dziećmi. Życzenia oraz prezenty, prosto z serca, nie z portfela.
Wyjątkowość Bożego Narodzenia, która unosi się w takim domu zatrzymuje czas.
Ten najwspanialszy wieczór napawa nas radością i nadzieją na lepszą przyszłość. Pozwala Bogu od nowa narodzić się w naszych sercach.
   Już adwent. Stoisz na skrzyżowaniu. Którą drogę wybierzesz?

Dominika Iwanicka.